Nimeni nu știe mai bine ca mine, când e vorba de mine!

Repertoriul Curent

Iurie Focșa

...

Născut la 09 iulie 1987.
2007-2011 – Academia de Muzică Teatru şi Arte Plastice (actorie).
2009 – angajat prin contract la Teatrul “E. Ionesco”, Chişinău, Moldova.
2011 – angajat la Teatrul Naţional “M. Eminescu”
Roluri realizate în spectacolele de diplomă la facultate:
Nae Girimea – “D-ale Carnavalului” /I. L. Caragiale/
Ruffo – “Calandria” /B. Dovizi da Bibbiena/
Principele Filip – “Ivona, principesa Burgundiei” /W. Gombrowicz/
Roluri:
2009- Romeo – “Romeo şi Julieta” /W. Shakespeare/ regie M. Chris Nedeea

2010 – Gavriil – „Amorul dănţuie şi feste joacă” după W. Shakespeare/ regia A. Vasilache

2011- Magistratul, Vânzătorul ambulant – “Dragonul” /E. Şvarţ/ regie Vadim Prodan

2012 – Vladea, Palkin, un milițian – “12 Scaune” / scris de Ilf si Petrov/regia Petru Hadârcă
2012- Sașa – „Storcătorul de Fructe”/ scris de Ilia Cilaki/regia Vitalie Drucec

2014 – Sâle – „Hronicul Găinarilor” de A. Busuioc/ regia P. Hadârcă

2014 – Vasile Gaidău – „Copiii foametei. Mărturii” de A. Vakulovski/ regia L. Ţâcu

2015 – Hoţul, clovnul – „Peppi Ciorap Lung” de A. Lindgren/ regia P. Hadârcă

 2015 – Michele – „Filumena Marturano sau divorţ în stil italian” de E. de Filippo/ regia A. Vasilache

2015 – Un diplomat român, căpitanul genist – „Casa de pe graniţă” de S. Mrozek/ regia A. Korytkowska-Mazur

 2016 – Etienne – „Aveţi ceva de declarat” de G. Feydeau/ regia P. Hadârcă

2016 – Maimuţa Resa – „Prinţesa Lia salvează împărăţia” de D. Crudu/ regia N. Cozaru

 2017 – Sublocotenentul Alexe – „În ochii tăi fermecători” după G. Mihăescu/ regia A. Vasilache

 2017 – Robber – „Casa Zoikăi” de M. Bulgakov/ regia V. Drucec

 2017 – Erectus – „Balamucul vesel” de S. T. Burke/ regia P. Hadârcă

 2018 – Skita – „Krum” de H. Levin/ regia L. Ţâcu

 2018 – Conductorul – „Steaua fără nume” de M. Sebastian/ regia A. Cozub

 2018 – Iordache – „Carnavalul” după I. L. Caragiale/ regia V. Alexa

2019 Iaşa – „Livade de vişini” de A. P. Cehov/ regia A. Cozub

 2019 – Nicolae Spânu – „Dosarele Siberiei” de P. Hadârcă/ regia P. Hadârcă

 2019 – Hamlet, Cassio, Balthasar, Lorenzo, Ariel – „Cine l-a trezit pe Yorick” după W. Shakespeare/ regia A. Vasilache

2020- Horaţio – „Hamlet în sos picant” de A. Nicolaj/ regia A. Cozub

2020- Mortul (Nikita Mickiewicz) – „Insultaţi Belarus” de A. Kureicik/ regia L. Ţâcu

Activităţi culturale:
2008 Participare la recitalul de poezie consacrat Anului Tineretului (diplomă Pentru curaj artistic)
2009 Participare la Festivalul Internaţional de Teatru “Black Sea” de la Trabzon, Turcia
2009 Participare la Festivalul Naţional de Teatru de la Chişinău, Moldova
2010 Participare la Festivalul Internaţional “Zilele Teatrului Ludic” de la Iaşi, România
2011 Participare la Festivalul Internaţional al Şcolilor de Teatru “Class Fest” de la Chişinău, Moldova