Am găsit teatrul şi mi-am găsit casa…

    Audra McDonald

Repertoriul Curent

Ghenadie Gâlcă

Artist Emerit

Ghenadie Gâlcă unul dintre cei mai prezenți actori pe afișele spectacolelor TNME. Excelează atât în rolurile comice, cât și pe segmentul spectacolelor dramatice...

Născut la 16 iunie 1980.
Absolvent al Universitatăţii de Arte a R.M. Specialitatea Actor Teatru, Film; Clasa profesorului Mihai Fusu.
Premii:
2018 – Chișinău, Gala Premiiilor UNITEM ”Cel mai bun rol secundar masculin” pentru rolul Heruvim din ”Casa Zoikăi” după M. Bulgakov, regia Vitalie Drucec
2018 – Chișinău, Gala Premiilor DIALOG pentru rolul Nichita din sp. ”Pomul vieții” de D. Matcovschi, regia Alexandru Cozub
2018 – Chișinău, Ministerul Educației, Culturii și Cercetării – Gala Premiilor Anuale în Domeniul Culturii – Premiul Valeriu Cupcea în Artă Teatrală
2016 – Galați, Romania, Festivalul Național de Comedie ”Cel mai bun rol secundar masculin” pentru rolul Camille din ”Aveți ceva de declarat?” de G. Feydeau, regia P.Hadârcă
2006 – Chişinău, Festivalul Naţional de Teatru “Cel mai bun rol masculin” pentru rolul Andrei din sp. ”Povești de familie” de B. Srbljanovic, regia Mihai Fusu
2004 – Chişinău, Gala premiilor UNITEM Premiul PROVA
2002 – Chişinău, Festivalul “Nenea Iancu” “Cel mai bun rol masculin plan doi” pentru rolul Spiridon din sp. ”O noapte furtunoasă” de I.L.Caragiale, regia P. Hadârcă
2001 – Iasi, România, Festivalul “Primul rol” Premiul pentru cel mai bun recital
Roluri:
2020
Hamlet – ”Hamlet în sos picant” de A. Nicolaj, regia Alexandru Cozub
2019
Grișa / Profesorul – ”Dosarele Siberiei” de P. Hadârcă
Epihodov – ”Livada de vișini” de A. Cehov, regia Alexandru Cozub
2018
Catindatul – ”Carnavalul” după I.L. Caragiale, regia Alexa Visarion
Tugati – ”Krum” de H. Levin, regia Luminița Țâcu (nominalizat la Cel mai bun rol masculin plan II, Gala Premiilor UNITEM 2019)
Fancic – ”Casa Mare” de I. Druță, regia Alexandru Cozub
Leonard – “Balamucul vesel”/de S.T.Burke/regia Petru Hadârcă
2017
Leonard – ”Balamucul vesel” de S. Burke, regia Petru Hadârcă
Profesorul – ”Steaua fără nume” de M. Sebastian, regia Alexandru Cozub
Heruvim – ”Casa Zoikăi” după M. Bulgakov, regia Vitalie Ducec
2016
Camille – ”Aveți ceva de declarat?” de G. Feydeau, regia Petru Hadârcă
Zambiloiu – ”În ochii tăi fermecători” după Gib Mihăescu, regia Alexandru Vasilachi (nominalizat la Cel mai bun rol masculin plan II, Gala Premiilor UNITEM 2017)
Tony / Karl / Vick / Ellaine / “Elvis Presley”  – ”The lucky strike” de R. Cleveland, regia Vitalie Drucec
2015
Tommy – ”Peppi Ciorap-Lung” de A. Lindgren, regia Petru Hadârcă
2014
Poștașul – ”Familia Tot” de I. Orkeny, regia Alexandru Cozub (nominalizat la Cel mai bun rol masculin plan II, Gala Premiilor UNITEM 2015)
Câinele – ”Hronicul Găinarilor” de A. Busuioc, regia Petru Hadârcă
Andrei Cociug – ”Copiii foametei. Mărturii”, regia Luminița Țâcu
2013
Garcon – „Panică la Grand Hotel” de Ray Cooney, regia Alexandru Vasilachi
Flămânzilă – “Harap Alb” după Ion Creangă, regia Vitalie Drucec
2012
Kolea – “12 Scaune” scris de Ilf si Petrov, regia Petru Hadârcă
2011
Oană – “Ştefan” de A. Gondiu, regia Alexandru Cozub
2010
Nichita – “Pomul Vieţii” de D.Matcovschi, regia Alexandru Cozub (nominalizat la Cel mai bun rol masculin plan II, Gala Premiilor UNITEM 2011)
Axinte – “Amorul dănţuie şi feste joacă” după W. Shakespeare, regia Alexandru Vasilachi
Sebastian – „A 12-a noapte” de Wiliam Shakespeare, regie Andrea Battistini
2008
Sâsoi Pafnutievici – ”Suflete moarte” de N.V. Gogol, regia Ion Sapdaru
2007
Romeo – “Julieta şi Romeo” după W. Shakespeare, regia A. Battistini
2006
Andrei – “Poveşti de familie” de . Srbljanovic, regia Mihai Fusu
Leandre – “Doctor fără voie” de Molière, regia Alexandru Cozub
Emi – “Flori de măr” de V. Ţurcanu, regia Vitalie Rusu
2004
Focul – “Pasărea albastră” de M. Maeterlinck, regia Valeriu Andriuță
Teleghin – “Unchiul Vanea” de A. P. Cehov, regia Mihai Fusu
Zambiloiu – “La Grandiflora” de G. Mihaescu, regia Alexandru Vasilachi
Călugăr – ”Bastarzii” de D. Matcovschi, regia Vitalie Rusu
2003
Lysander – “Visul unei nopţi de vară” de W. Shakespeare, regia Alexandru Vasilachi
Geivish – “Ghetou” de J. Sobol, regia Ilia Shat
Cliff – “Priveşte înapoi cu mânie” de J. Osborn, regia Silviu Fusu
Jim – “Menajeria de sticlă” de T. Williams, regia Silviu Fusu
2002
Damian Cobuz – “Prăpăstiile oraşului” de Matei Millo, regia Mihai Lungeanu
Costel – ”Tata” de D. Matcovschi, regia Victor Ciutac
2001
Billy Bibbit – “Zbor deasupra unui cuib de cuci” de D. Wasserman, regia Mihai Lungeanu (nominalizat la Cel mai bun debut, Gala Premiilor UNITEM 2002)
Glov-junior – “Jucătorii” de N. V. Gogol, regia Ilie Todorov
Boroș – “Radu Ştefan Întaiul şi Ultimul” de A. Busuioc, regia Ilie Todorov
2000
Șatala – ”Moartea lui Tarelkin” de Suhovo Kobâlin, regia Anatol Durbală
Figurație – ”Mowgli” de R. Kipling, regia Mihai Fusu
Figurație – ”O scrisoare pierdută” de I.L.Caragiale, regia Mihai Fusu
Figurație – ”Un lucru caraghios s-a întâmplat în drum spre forul roman” de N. Shevelove, regia Anatol Durbală
Roluri în alte teatre 
Bruno – ”O simfonie pentru 3-1” după Aldo Nicolaj, regia Alexandru Cozub, Teatrul ”Veniamin Apostol”, Soroca (nominalizat la Cel mai bun rol masculin plan II, Gala Premiilor UNITEM 2020)
Norvegianul / Gecco – ”Corp de copil”, regia Luminița Țâcu, Centrul de Arte Coliseum
Luciano – ”Hamlet – proces” după W. Shakespeare, regia Luminița Țâcu, Centrul de Arte Coliseum
Tadjikistan / Gardian – ”Shakespeare pentru Ana”, regia Luminița Țâcu, Centrul de Arte Coliseum
Tânărul – “Bash” de Neil LaBute, regia Mihai Fusu, Laborator Teatral Foosbook
Clovnul – “Povestea lui Ronald, clovnul de la McDonald’s” de Rodrigo Garcia, regia Luminița Țâcu, Laborator Teatral Foosbook
Face control – “Face control” de Nicoleta Esinencu, Teatru Spălătorie
Ghiţă – “Mofturi parfumate” după I. L. Caragiale, regia Petru Hadârcă, Teatrul Ginta Latină
Spiridon – “O noapte furtunoasă” de I. L. Caragiale, regia Petru Hadârcă, Teatrul Ginta Latină
Roluri în film:
Shlomo – “Mirajul dragostei”, Vit-Studio regie V. Jereghi
Pictorul – “Ia-mă cu tine!” Moldova-Film regie T. Pâslaru
Karioka – ”Innocent murder” regia A. Popovici
Alte proiecte
-Coordonator al proiectului ”Clowns sans frontieres”, Franța
-Coordonator al proiectului ”Clowner utan granser”, Suedia
-Colaborări cu Teatrul Național Radiofonic, Radio România