Creația, în egală măsură, se spijină pe teamă și pe curaj: curajul de a crede în ziua de mâine și teama că mâine s-ar putea să nu existe.
Grăbiți-vă să scoateți la lumină comorile pe care le purtați în suflet!
Aurelian Silvestru

Repertoriul Curent

Angela Ciobanu

Artistă Emerită

...

Născută la 17 octombrie 1969, or. Soroca
Absolventă a Şcolii-Studio “V. Nemirovici-Dancenko” pe lângă teatrul “MHAT – A. P. Cehov” din Moscova (1992), specialitatea — Actor teatru şi film. Este angajată în trupa Teatrului Naţional “M. Eminescu” din anul 1992. Profesoară de artă teatrală, grad didactic I la Liceul cu profil de Artă “Elena Alistar”, lector universiate la AMTAP.
Premii:
1991 – Premiul pentru cel mai bun duet, pentru Efimiţa “Conul Leonida faţă cu reacţiunea” de I. L. Caragiale, regie Vladimir Cuzneţov (Rusia);
1995 – Premiul UNITEM “Cel mai bun rol feminin, plan II” (domnişoara Cucu, spect. “Steaua fără nume” de M. Sebastian);
1995 – Premiul “Cea mai bună actriţă de caracter”, oferit de “IMPERIAL ADMIRAL CASINO”;
2003 – Premiul UNITEM “Cea mai bună actriţă”, Dna Boza “Polul Sud” de M. Carge;
2004 – Premiul Iurie Matei, Pentru teatru/film;
2006 FNT – Premiul pentru “Cel mai bun rol femenin plan II”, Ex-equo (pentru rolul Lucindei în spectacolul “Doctor fără voie” de Molière);
2006 – Premiul “Valeriu Jereghi”, pentru “Pasiunea de a confirma ideea că teatrul şi filmul tind spre o conexiune constructivă”;
2012 – Gala Premiilor UNITEM “Medalia Victor Ciutac”;
2013 – premiul UNITEM pentru „Cel mai bun rol feminin”: Zoia Fiodorovna din „Storcătorul de fructe”;
2019- premiul Valeriu Cupcea oferit de Ministerul Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova în domeniul Arta Teatrală
Roluri:
1994 – Aloizia – “Amadeus ” /P. Shaffer/, regie Alexandru Vasilachi
1995 – Petra Cottes – “Un veac de singurătate” /G. G. Marques/, regie Alexandru Vasilachi
1995 – Domnișoara Cucu – “Steaua fără nume” /M. Sebastian/ regie Alexandru Vasilachi
1996 – Femeia în negru – “Apus de soare” /B. Şt. Delavrancea/, regie Nicoleta Toia (România)
1997 – Gabrielle Joduen – “Cumetrele” /M. Trebley/, regie Peter Bokor (Canada)
1998 – Dna Spasici – “AFEB” /B. Nuşici/, regie Veniamin Apostol
1998 – Domina – “Un lucru caraghios…” /B. Shevelove/, regie Anatol Durbală
Gaby – “Cumetrele” /M. Tremblay/
1999 – Zoe – “O scrisoare pierduă” /I. L. Caragiale/, regie Mihiai Fusu
1999 – Brandohlâstova – “Moartea lui Tarelkin” /A. V. Suhovo-Kobâlin/, regie Anatol Durbală
2000 – Safta – “Radu Ştefan Întâiul şi ultimul” – /A. Busuioc/, regie Ilie Todorov
2000 – Raksha – “Mowgli” /R. Kipling/, regie Mihiai Fusu
2002 – Candy Starr – “Zbor deasupra unui cuib de cuci” /D. Wasserman/, regie Mihai Lungeanu
2002 – Adelaida Ivanovna – “Jucătorii”  /N. V. Gogol/, regie Ilie Todorov
2002 – Isadora – “Când Isadora dansa” /M. Sherman/, regie Ada Lupu (România)
2003 – Guvernanta – “Cavalerul Tristei Figuri” /D. Wasserman/, regie Peter Bokor (Canada)
2003 – Dna Boza – “Polul Sud” /Manfred Carge/, regie Sandu Cozub
2004 – Sonia – “Unchiul Vania” /A. P. Cehov/, regie Sandu Cozub
2005 – Hella – “Maestrul şi Margareta” /M. Bulgakov/, coproducţie: Teatro di Castalia (Italia), regie A. Battistini
2005 – Dna Grubah, Matuşa Carla, Cocoşata – “Proces” /F. Kafka/, coproducţie: Teatro di Castalia (Italia), regie A. Battistini
Gotlieb – “Ghetou” /J. Sobol/
2006 – Domnișoara Juliane Tesman – “Hedda Gabler” /H. Ibsen/, regie Ilia Shats;
2006 – Lucinde – “Doctorul fără voie” /Molière/, regie Alexandru Cozub;
2007 – Lady Torrance – “În piele de șarpe” /T. Williams/, regie Valeriu Jereghi;
2007 – Doica – “Julieta și Romeo” /W. Shakespeare/, regie şi adaptare scenică Andrea Battistini;
2008 – Silvia – “Povestea unei nebunii obișnuite” /Peter Zelenka/, regie Alexand Cozub;
2008 – Corobocica – “Suflete Moarte” /N. V. Gogol/, regie Ion Sapdaru;
2009 – Sfanta Duminică – “Harap Alb” /I. Creangă/, regie Vitalie Drucec;
2010 – Margareta Aurelevna – “Cântec de leagăn pentru bunici” /D. Matcovschi/, regie Alexandru Cozub
2010 – Cristina – “Pomul Vieţii” /D. Matcovschi/, regie Alexandru Cozub;
2010- Paraschiva – “Amorul dănțuie și feste joacă”/după William Shakespeare/regia Alexandru Vasilachi;
2011 – Ghidul – “Ştefan” /A. Gondiu/, regie Alexandru Cozub;
2012 – Zoia Fiodorovna – „Storcătorul de Fructe”/ scris de Ilia Cilaki/regia Vitalie Drucec;
2012 – Doamna Perella – „Omul, Bestia și Virtutea”/ scris de Luigi Pirandello/ regia Andrea Battistini;
2013 – Dotty – „Zgomote din Culise”/scris de Michael Frayn/regia Alexandru Cozub;
2014- Maroșca –soția lui Tot- “Familia TOT”/de Istvan Orkeny/regie Aelxandru Cozub;
2016- Olympe Ferraillon – “Aveți ceva de declarat?”/de Georges Feydeau/regia Petru Hadârcă;
2016- Eleonora – “Casa mare” /de Ion Druță/regie Aelxandru Cozub
2017-Domnișoara Ghenea – “În ochii tăi fermecători”/după Gib Mihăescu/regie Alexandru Vasilachi;
2018- Mama lui Krum – “KRUM”/de aldo Nicolaj/regia Luminița Țâcu;
 2018-Veta , ipistatul – “Carnavalul”/de Ion Luca Caragiale/regie Alexa Visarion;
2018-Ofelia- confidenta lui Valdemar– “Balamucul vesel”/de S.T.Burke/regia Petru Hadârcă;
2019-Tovarășa Simionova , doctorița, o deținută – “Dosarele Siberiei”/de Petru Hadârcă;
2019- Gonorele , Helena, soția meșterului Chitruța -“Cine l-a trezit pe Yorick”?/după William Shakespeare/regia Alexandru Vasilachi;
2020- Zsuzsa-  “Joisărbătoare”/de Katalin Thuroczy/regie Slava Sambriș;

2020-Katy– “Hamlet în sos picant”/după Aldo Nicolaj/regia Alexandru Cozub;

Roluri de film:
1997 – Mama – “Bозвращение титаника”, regie Igor Talpă
2005 – Femeia din Curte – “Заец над пропастью”, regie Tigran Kiosoian
2005 – Фроська – “Сотварение любви”, regie Valeriu Jereghi, după romanul “Motl-Şotcheim” de Iacob Tihman
2007 – Liza – “Огни притона”, regie Alexandru Gordon
2013– Mama – “La limita de jos a cerului”, regie Igor Cobileanski
2019-asistenta medficală – “Botez” , regie Ivan Nanienev
2018- Mama – “9 vieți”, regie Ivan Nanienev
2020- Eudochia -“Sprinter”, regie Ivan Nanienev
(curând)Tamara – “Toate drumurile duc spre Roma”, regie Sergiu Prodan
Spectacole televizate:
1991 – Efimiţa – “Conul Leonida faţă cu reacţiunea” de I. L. Caragiale, regie Vladimir Cuzneţov (Rusia)
1994 – Valeria – “Vânătoarea de raţe” de Vampilov, regie Vitalie Ţapeş
1995 – Afaceri matrimoniale, regie Nicu Scorpan
Activitate Profesională:
2001 – până în prezent, colaborare cu “Teatro di Castalia” (Italia), regizorul A. Battistini
2001 – februarie – mai,  Italia “Maestrul şi Margareta” de M. Bulgakov
Teatro Duse di Genova (Teatro Stablie di Genova)
Teatro Civico di La Spezia
Teatro “Tosseli” di Cuneo (Circuito del Teatro Stabile di Torino)
Teatro “La Fabbrica” di Villadossola (Circuito del Teatro Stabile di Torino)
Teatro “Don Bosco” di Rivoli, Torino (Circuito del Teatro Stabile di Torino)
Teatro dei Rinnovati di Siena (Universita di Siena)
Teatro Animosi di Carrara (Circuito fondazione Toscana Spettacolo)
2002 – ianuarie – aprilie, Italia “Maestrul şi Margareta” de M. Bulgakov
Teatro Magnani di Fidenza (Comune di Fidenza)
Teatro degli Industri di Grosseto (Circuito FTS)
Teatro Cuccini di Firenze (Bobotheater)
Teatro Sociale di Brescia (Centro teatrale Breasciano)
Teatro Carignano di Torino (Circuito del Teatro Stabile di Torino)
Teatro Metropolitan di Piombino (Circuito FTS)
Teatro Ponchielli di Cremona (Comune)
Teatro Sociale di Soresina (Comune)
Teatro Stabile di Bolzano (Teatro Stabile di Bolzano)
Teatro Carcano di Milano
Teatro del Giglio di Lucca
2003 – ianuarie – mai, Italia “Maestrul şi Margareta”, M. Bulgakov
Teatro Stabile di Torino
Teatro Carcano di Milano
Teatro Duse di Genova (Teatro Stabile di Genova)
2004 – ianuarie – mai, Italia “Maestrul şi Margareta” de M. Bulgakov, “Proces” de F. Kafka, “Polul Sud” de M. Carge
Teatro Carcano di Milano
Teatro Verdi di Pisa
Teatro del Giglio di Lucca
Teatro Gugliemi di Massa
Teatro Duse di Genova
2005 – iulie – august, Italia “Maestrul şi Margareta” de M. Bulgakov, “Unchiul Vanea” de A. P. Cehov
Centro Interculturale, Torino (Teatro Stabile de Torino)