Repertoriul Curent

Petru Oistric

Artist Emerit

...

Născut la 3 decembrie 1971.
Absolvent al Institutului de Teatru “B. V. Sciukin” din Moscova (1993), specialitatea – Actor teatru şi film.
1993-2001 – actor la teatrul “E. Ionesco.
1999-2005 – Colaborare cu Teatro de Castaglia, Italia
Din anul 2005 este angajat în trupa Teatrului Naţional “Mihai Eminescu”
Premii:
2019 – FASHION VIP – Premiul VIP de Excelență în Teatru
2015 – Gala UNITEM Medalia ”Constantin Constantinov
2011 – “Cel mai bun ron secundar masculin”, Nae “Cântec de leagăn pentru bunici”, UNITEM
2010 – “Cel mai bun ron secundar masculin”, Iţâc “Take, Ianke şi Cadâr”, UNITEM
2007 – Premiile “Iurie Matei”, secţiunea “Teatru. Film
2006 – Premiul “actorul stagiunii”, UNITEM
2003 – Premiul “Cel mai bun rol masculin” pentru rolul lui Lache din spectacolul “Mofturi parfumate”, Festivalul “Nenea Iancu”
1997 – Premiul“Cel mai bun rol masculin plan II” pentru rolul lui Zemleanica din spectacolul “Revizorul”
1994 – Premiul Special al juriului “Gala Tânărului Actor”, Chişinău
Roluri în TNME:
2019
Semionov-Pişcik Boris Borisovici, moşier  – ”Livada de vișini” de A. Cehov, regie Alexandru Cozub
Nicon / Karzubâi / deținut – ”Dosarele Siberiei” de Petru Hadârcă
2017
Mărunțache – ”În ochii tăi fermecători” după Gib Mihăescu, regia Alexandru Vasilachi
Ispas, șeful gării – ”Steaua fără nume” de Mihail Sebastian, regia, Alexandru Cozub
Anisim Zoticovici Aleluia – ”Casa Zoikăi” după M. Bulgakov, regia Vitalie Drucec
2016
Victor-Emanuele Chandebise / Poche – ”Aveți ceva de declarat?” de G. Feydeau, regia Petru Hadârcă
2015
Alfredo – ”Filumena Marturano sau divorț în stil italian” de Ed. de Filippo, regia Alexandru Vasilachi
Blum – ”Peppi Ciorap-Lung” de A. Lindgren, regia Petru Hadârcă
Diplomatul rus – ”Casa de pe graniță” de Slawomir Mrozek, regia Agnieszka Korytkowska-Mazur (Polonia)
2014
Panteleu – „Hronicul Găinarilor” de Aureliu Busuioc, regie Petru Hadârcă
Mijlociul – „În largul mării” de Slawomir Mrozek, regie Petru Hadârcă
2013
Setilă – “Harap Alb”  de I. Creangă, regie Vitalie Drucec
Samson – „Zgomote din Culise” de Michael Frayn, regie Alexandru Cozub
Profesorul Paolino – „Omul, Bestia și Virtuteade Luigi Pirandello, regia Andrea Battistini
2012
Piotr Vasilievici – „Storcătorul de fructe” de Ilia Cilaki, regia Vitalie Drucec
2011
Mucalitul – “Ştefan” de Anatol Gondiu, regia Alexandru Cozub
2010
Nicodim – “Amorul dănţuie şi feste joacă” după W. Shakespeare, regia Alexandru Vasilachi
Nae – “Cântec de leagăn pentru bunici” de D. Matcovschi, regia Alexandru Cozub
Sir Andrew – „A 12-a noapte” de Wiliam Shakespeare, regie Andrea Battistini
2009
Ilie – “Take, Ianke şi Cadâr” de V. I. Popa, regia Vitalie Rusu
2008
Nozdriov – “Suflete moarte” de N. V. Gogol, regia Ion Sapdaru
Peter – “Povestea unei nebunii obişnuite” de P. Zelenka, regia Alexandru Cozub
2007
Mercutio – “Julieta şi Romeo” de W. Shakespeare, regia Andreea Battistini
Voicu – “Ultima oră” de M. Sebastian, regia Alexandru Cozub
2006
Sganarelle – “Doctorul fără voie” de Molière, regia Alexandru Cozub
2005
Teleghin – „Unchiul Vanea” de Anton P. Cehov, regie Alexandru Cozub
Profesorul – “Polul Sud” de M. Karge, regia Alexandru Cozub (Nominalizat „Cel mai bun rol masculin de planul II” UNITEM)
Cicero – “Lupoaicele” de V. Valgard, regia Vitalie Rusu
2003
Fundulea – “Visul unei nopţi de vară” de W. Shakespeare, regia Alexandru Vasilachi
Roluri în alte teatre:
Alex – „Alex și Morris” de, regia Alexandru Cozub (Nominalizat „Cel mai bun rol masculin” pentru , UNITEM,) Teatrul Veniamin Apostol, Soroca
Ion – “Chiriţa în provincie” de V. Alecsandri/regia Petru Vutcărău,  – Teatrul ”Eugene Ionesco”
Omul cu calul – „Voci în lumina orbitoare”/ scris de Matei Vișniec/ regie Petru Vutcarău – Teatrul ”Eugene Ionesco”
Zemlianica – „Revizorul”/ scris de Nicolai Gogol/ regie Petru Vutcarău – Teatrul ”Eugene Ionesco”
El – „Plasatoarele”/ scris de Constantin Cheianu/ regie Alexandru Cozub – Teatrul ”Eugene Ionesco”
Bill nas roșu – „6 1/2” – Teatrul ”Eugene Ionesco”
Stanley – “Bigamul” de R. Cooney/regia Mihai Țărnă – Teatrul ”Eugene Ionesco”
Jury Petrovsky – “Istoria comunismului …” /M. Visniec/ regia Charles Lee (Franța)- Teatrul ”Eugene Ionesco”
Jurubiță – “Visul unei nopţi de vară” /W. Shakespeare/regia Petru Vutcărău – Teatrul ”Eugene Ionesco”
I.Bezdomnii – “Maestrul şi Margareta” de M. Bulgakov/regia Andreea Battistini – Teatro di Castaglia
Bloc – “Procesul” de F. Kafka/regia Andreea Battistini- Teatro di Castaglia
Lache – “Mofturi parfumate” după I. L. Caragiale/regie Petru Hadârcă – Teatrul Ginta Latină
Doctorul / Primarul – ”A șaptea Cafana” de Nicoleta Esinencu și Dumitru Crudu, regia Mihai Fusu, Centrul de Arte Coliseum
Roluri în filme:
Asistentul de regizor – “Patul lui Procust” regizor – Sergiu Prodan /Camil Petrescu/
”Fântânile” regizor Radu Zaporojan, Producție Diametral Film
”Siberia în oase” regia Vatamanu, Producție OWH Studio
Maxim – “Tenis cu moldovenii” Tony Hawks, Marea Britanie, 2010
Bubă – “La limita de jos a cerului” regizor – Igor Cobâleanschi
Fiodor Fiodorovici – serialul ”Italia-Patria nostra” regia Pavel Nasalciuc, Producție Jurnal TV
Candidatul la alegeri– ”My name is Intiqam” regizor Ilham Iașaroglu, Cinema Company Azerbaijan
Educatorul – ”Молоко птицы”, regizor Eugen Marin, Rusia
Alte proiecte
Colaborare artistică cu emisiunea ”Ora de ras”, producător Jurnal Tv