Repertoriul Curent

Ion Mocanu

Artist Emerit

...

Născut la 19 aprilie 1967, r. Cantemir, satul Tartaul.
1987-1992 absolveşte Şcoala-Studio (instituţie de învăţământ superior) V. Nemirovici-Dancenko de pe lângă Teatru “MHAT A.P. Cehov” Moscova. Specializarea actor teatru şi film, clasa Vladimir Bogomolov.
1984-1985 student la Colegiul “E. Sârbu”, or. Soroca, specializarea regie, teatru, colective de amatori.
Premii:
2000 – premiul UNITEM “Cel mai bun actor”, pentru Balu în “Mowgli”
1994 – premiul “Cel mai bun actor plan II”, pentru Eremie în “Destinul”, Festivalul Dramaturgiei Naţionale
1991 – Premiul pentru “Cel mai bun duet”, împreună cu Angela Ciobanu, în “Conul Leonida faţă cu reacţiunea” de I. L. Caragiale, spectacol de diplomă în regia lui Vladimir Cuzneţov (Rusia)
2013 – premiul UNITEM pentru „Cel mai bun rol secundar”: Arhivarul Korobeinikov din „12 Scaune”.
Roluri în TNME:
2020
Laci -”Joisărbătoare” de K. Thuroczy, regia Slava Sambriș
2019
Otello / Polonius / Groparul – ”Cine l-a trezit pe Yorick” după Shakespeare, regia Alexandru Vasilachi
Politrucul/Nacealnicul sovietic/NKVD-istul Kiseliov – ”Dosarele Siberiei” de P. Hadârcă
2018
Pampon – ”Carnavalul” după I.L.Caragiale, regia Alexa Visarion
Domnul Dolce – ”KRUM” de H. Levin, regia Luminița Țâcu
Duhovnicul, tot el Ofițerul Serviciului de Informație – ”Balamucul vesel” de S. Burke, regia Petru Hadârcă
2016
Gusi Boris Semionovici – ”Casa Zoikăi” de M. Bulgakov, regia Vitalie Drucec (nominalizat la cel mai bun rol masculin plan II la Gala UNITEM 2017)
Seghii Anghel – ”În ochii tăi fermecători” de G. Mihăescu, regia Alexandru Vasilachi
Ferallon – ”Aveți ceva de declarat” de G. Feydeau, regia Petru Hadârcă
2015
Ieftimie Zaharia – ”Amorul dănțuie și feste joacă” după Shakespeare, regia Alexandru Vasilachi
2014
Lajos Tot – ”Familia Tot” de I. Orkeny
Ajutorul primarului / Ilie – ”Hronicul Găinarilor” de A. Busuioc, regia Petru Hadârcă
2013
Richard – „Panică la Grand Hotel” de Ray Cooney, regia Alexandru Vasilachi
Căpitanul Perella – „Omul, Bestia și Virtutea de Luigi Pirandello, regia Andrea Battistini
Spânul – ”Harap Alb” de Ion Creangă, regia Vitalie Drucec
2012
Victor Sergheevici – ”Storcătorul de fructe” de I. Cilaki, regia Vitalie Drucec
Korobeinikov, Bruns – “12 Scaune” de Ilf si Petrov, regia Petru Hadârcă
2011
Timofte – “Ştefan” de Anatol Gondiu, regia Alexandru Cozub
Dragonul – “Dragonul” de Evgheni Şvarţ, regia Vadim Prodan
2010
Gore – ”Cântec de leagăn” de D. Matcovschi, regia Alexandru Cozub
Grigore – ”Pomul vieții” de D. Matcovschi, regia Alexandru Cozub
2009
Take – ”Take, Ianke și Cadâr” de V.I. Popa, regia Vitalie Rusu
2007
Preotul – “Julieta şi Romeo” de W Shakespeare, regia Andreea Batisttini,
2005
Rudi – “Polul Sud” de Manfred Carge, regia Alexandru Cozub
Unchiul Vanea – “Unchiul Vanea” de A. P. Cehov, regia Alexandru Cozub
Quintus (senator) – Lupoaicele” de Victor Valgard, regia Vitalie Rusu
2004
Plopul – “Pasărea Albastră” de M. Maeterlinck, regia Valeriu Andriuță
2003
Ghens – “Ghetou” de J. Sobol, Ilia Shats
Căpetenia oerilor – “Cavalerul tristei figuri” de M. de Cervantes, regia Petre Bocor
2002
Luciano (italianul) – “Când Isadora dansa” de M. Sherman, regia Ada Lupu
2001
Şvohnev – “Jucătorii” de N. Gogol, regia Ilie Todorov
Harding – “Zbor deasupra unui cuib de cuci”, de D. Wasserman, regia Mihai Lungeanu
2000
Balu – “Mowgli” de R. Kipling, regia Mihai Fusu
Radu Ştefan – “Radu Ştefan întâiul şi ultimul” de A. Busuioc, regia Ilie Todorov
1999
Varavin – “Moartea lui Tarelkin” de A. V. Suhovo-Kobîlin, regia Anatol Durbală
Pristanda – “O scrisoare pierdută” de I. L. Caragiale, regia Mihai Fusu
1998
D-nul Suşici – “AFEB” de B. Nuşici, regia Veniamin Apostol
1996
Dr. Klingensporn – “Apus de soare” de B. Şt. Delavrancea, regia Nicoleta Toia
Polonius – ”Hamlet” de W. Shakespeare, regia Alexandru Vasilachi
1995
Şeful gării – “Steaua fără nume” de M. Sebastian, regia Alexandru Vasilachi
1994
Primarul – “Un veac de singurătate” de G. G. Marquez, regia Alexandru Vasilachi
1993
Leopold Amadeus – “Amadeus” de P. Shaffer, regia Alexandru Vasilachi
Eremie – “Destinul” de D. Matcovschi, regia Veniamin Apostol
Roluri în alte teatre:
Voland – ”Maestrul şi Margareta” de M. Bulgakov, regia Andreea Batisttini, Compania Teatro di Castaglia
Unchiul / bătăuşul – “Procesul” de F. Kafka, regia Andreea Batisttini, Compania Teatro di Castaglia
Roluri în film:
Poliţai în “Сотворение любви”, regia: Valeriu Jereghi, după romanul “Motl – Şotheim” de Iacov Tihman
Tata în “Возвращение Титаника”, regia Igor Talpă
Ministrul Economiei “Заяц над пропастю”, regia Tigran Kiosoian
Căpitan de miliţie “Рикошет”, regia Igor Talpă
Spectacole Televizate:
1995 – “Ceremoniale de familie” regia Nicu Scorpan
1994 – în căutarea sensului pierdut” regia Nicu Scorpan
1991 – Conul Leonida – “Conul Leonida faţă cu reacţiunea” de I.L.Caragiale