Repertoriul Curent

Nicu Suveică

Artist Emerit

Având o vastă experiență de actorie, Nicu Suveică reușește să combine seriozitatea și pofta de joc în orice rol pe care-l interpretează, fie că e vorba de personaje comice sau tragice.

Născut la 18 ianuarie 1967.
1987-1993 – Institutul de Stat de Teatru şi de film “Şota Rustavelli” din Tbilisi, specialitatea Actor de dramă şi film.
1994 – Angajat în trupa Teatrului Naţional “M. Eminescu”.
Roluri:
2019
Gaev Leonid Andreevici, fratele lui Ranevskaia – ”Livada de vișini” de A. Cehov, regia Alexandru Cozub
2017
Udrea – ”Steaua fără nume” de M. Sebastian, regia Alexandru Cozub
Cinovnicul / Bodiguardul – ”Casa Zoikăi” după M. Bulgakov, regia Vitalie Ducec
2016
Gorunescu, negustor – ”În ochii tăi fermecători” după Gib Mihăescu, regia Alexandru Vasilachi
Tom – ”The lucky strike” de R. Cleveland, regia Vitalie Drucec
Timofte – ”Casa Mare” de I. Druță, regia Alexandru Cozub
2014
El (Victor) – ”O aventură tomnatică” de Semion Zlotnicov, regia Emil Gaju
Profesorul Cipriani – ”Familia Tot” de I. Orkeny, regia Alexandru Cozub
2013
Gigi – „Zgomote din culise” de Michael Frayn, regia Alexandru Cozub
2011
Dragonul – “Dragonul” de Evgheni Şvarţ, regia Vadim Prodan
2010
Badea Ștefan – “Pomul vieţii” de Dumitru Matcovschi, regia Alexandru Cozub
Panait, un oştean gras, ibovnicul Ilincăi si Axniei – “Amorul dănţuie şi feste joacă” după W. Shakespeare, regia Alexandru Vasilachi
2009
Ițâk – “Take, Ianke şi Cadâr” de V. I. Popa, regia Vitalie Rusu
2008
Manilov – ”Suflete moarte” de N.V. Gogol, regia Ion Sapdaru
Muscă – “Povestea unei nebunii obişnuite” de P. Zelenka, regia Alexandru Cozub
2004
Tata / Caștanul – “Pasărea albastră” de M. Maeterlinck, regia Valeriu Andriuță
Gorunescu – “La Grandiflora” de G. Mihaescu, regia Alexandru Vasilachi
2003
Meșterul zidar – “Visul unei nopţi de vară” de W. Shakespeare, regia Alexandru Vasilachi
Fantoma Hitler – “Ghetou” de J. Sobol, regia Ilia Shats
2002
Croitorul – “Prăpăstiile oraşului” de Matei Millo, regia Mihai Lungeanu
2001
Sanitarul / Profesorul –  “Zbor deasupra unui cuib de cuci” de D. Wasserman, regia Mihai Lungeanu
Kruger – “Jucătorii” de N. V. Gogol, regia Ilie Todorov
Căpitanul Sămăchișă – “Radu Ştefan Întaiul şi Ultimul” de A. Busuioc, regia Ilie Todorov
2000
Boierul – ”Moartea lui Tarelkin” de Suhovo Kobâlin, regia Anatol Durbală
Șarpele Kaa  – ”Mowgli” de R. Kipling, regia Mihai Fusu
Agamemnon Dandanache – ”O scrisoare pierdută” de I.L.Caragiale, regia Mihai Fusu
1998
Figurație – ”Un lucru caraghios s-a întâmplat în drum spre forul roman” de N. Shevlove, regia Anatol Durbală
Procurorul I – ”Frații Karamazov” de F. Dostoievskii, regia Alexandru Vasilachi
1997
Cezar – ”Cine are nevoie de teatru?” de T.Wertenbaker, regia Petre Bokor
1996
Figurație – „Apus de soare” de B.Delavrancea, regia Nicoleta Toia
Figurație – „Hamlet” de W.Shakespeare, regia Alexandru Vasilache
1995
Mură – „Floarea Dorinţelor” de G.Radary, regia Boris Focşa
Figuraţie – „Ana Karenina” de L.Tolstoi, regia Alexandru Vasilache
Umbra Șefului Gării – ”Steaua fără nume” de M.Sebastian, sp.muzical,regia Alexandru Vasilache
Ceaușul turc – „Io, Ştefan Voevod” de A.Gondiu, regia Veniamin Apostol
1994
Gerimeldo Markez – „Un veac de singurătate” de G.G.Marquez, regia Alexandru Vasilache
1993
Tatăl lui Mozart – „Amadeus” de P.Shaffer, regia Alexandru Vasilache