Mulțumesc pentru anii fericiți pe care i-am avut cu generațiile de actori ai TNME, cu talentul lor excepțional, frumusețea lor sufletească, rolurile care au alungat tristețea, iar uneori și răul din noi, ajutându-ne să iubim și să prețuim viața pe care ne-a dat-o D-zeu

 

Iurie Negoiță

Repertoriul Curent

Iurie Negoiță

Artist al Poporului

...

Născut la 5 noiembrie 1946.

Absolvent al Institutului de Artă Teatrală “GHITIS” din Moscova (1969), specialitatea — Actor teatru și cinema.

Din 1969 este angajat în trupa Teatrului Național “Mihai Eminescu”.

Deținător al titlului onorific de Artist al Poporului

Premii:

2014(UNITEM) – Premiul de excelență

2013(UNITEM) – Medalia „Eugeniu Ureche”

2011(UNITEM) – Medalia „Veniamin Apostol”

2006(UNITEM) – Medalia „Ion Luca Caragiale”

2002 (UNITEM) “Cel mai bun actor al anului“, Bertrand în spect. “Vecina de alaturi” de P. Chesnot

 

Roluri în TNME:

2020 –Sandor – ”Joisărbătoare” de K. Thuroczy, regia Slava Sambriș

2018 – Duhul regelui Claudius – “Balamucul vesel”de S.T.Burke, regia Petru Hadârcă

2016 – Batistin – ”Aveți ceva de declarat?” de G. Feydeau, regia Petru Hadârcă

2016 – Tătăranu, colonel – ”În ochii tăi fermecători” după Gib Mihăescu, regia Alexandru Vasilachi

2015 – Directorul circului – ”Peppi Ciorap-Lung” de A. Lindgren, regia Petru Hadârcă

2015 – ”Casa de pe graniță” de Slawomir Mrozek, regia Agnieszka Korytkowska

2014 – Justițiarul, Primarul, Burdujan – „Hronicul găinarilor” de Aureliu Busuioc, regie Petru Hadârcă

2013 – Craiul – “Harap Alb” de I. Creangă, regia Vitalie Drucec

2012 – Alhen – “12 Scaune” de Ilf si Petrov/regia Petru Hadârcă

2011 – Primarul – “Dragonul” de Evgheni Şvarţ, regia Vadim Prodan

2010 – Preşedintele – “Pomul vieții” de D. Matcovschi, regia Alexandru Cozub

2008 – Guvernatorul – “Suflete moarte” de N. V. Gogol, regia Ion Sapdaru

2008 – Jiri – “Povestea unei nebunii obișnuite” de P. Zelenka, regia Alexandru Cozub

2008 – George – “Cui i-e frică de Wiginia Woolf” de E. Albee, regia Alexandru Cozub

2007 – Personajul 1 – “Ușa” de M. Visniec, regia Vitalie Drucec

2006 – Duca – “Polul Sud” de M. Karge, regia Alexandru Cozub

2003 – Talpa – “Rugăciunea de seară” de I. Druță, regia Emil Gaju

2003 – Weiskopf – “Ghetou” de J. Sobol, regia Ilia Shats

2002 – Bertrand – “Vecina de alături” de P. Chesnot, regia Emil Gaju

2001 – Turkle – “Zbor de-asupra unui cuib de cuci” de D. Wasserman, regia Mihai Lungeanu

2000 – Sher Khan – “Mowgli” de R. Kipling, regia Mihai Fusu

1998 – Boierul Vulpe – “Radu Ştefan Întâiul şi Ultimul” de A. Busuioc, regia Ilie Todorov

1997 – Oront – “Școala nevestelor” de Molière, regia Al. Kiriușcenko

1994 – Cleant – “Tartuffe” de Molière, regia Ilie Todorov

1979 – Valentin – “Tata” de D. Matcovschi, regia V. Apostol

1977 – Vaska Pepel – “Azilul de noapte” de M. Gorkii, regia Andrei Băleanu

1975 – Florindo – “Sluga la doi stăpâni” de C. Goldoni, regia Veniamin Apostol

1974 – A. Puskin – “Paşii comandorului” de A. Korostaliov, regia Veniamin Apostol

1971 – Romeo – “Romeo şi Julieta” de W. Shakespeare, regia Andrei Băleanu

1970 – Genarul – “Corbul” de C. Gozzi, regia B. Bibinov