Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi in lume.

Mohandas Gandhi

Repertoriul Curent

Cornelia Maros-Suveică

Laureată a Premiului Național

...

Născuta la 16 iunie, anul 1971.
Absolventă a Institutului de arte, facultatea teatrală, Chişinău (1992), specialitatea – Actor teatru şi cinema.
1992 – angajată în trupa Teatrului Naţional “Mihai Eminescu”.
Laureată a Premiului Național

Roluri în TNME:

2018Didina Mazu – ”Carnavalul” după I.L. Caragiale, regia Alexa Visarion

2018Agentul –  “Balamucul vesel” de S.T.Burke, regia Petru Hadârcă

2016Dna Năsturaș – ”În ochii tăi fermecători” după Gib Mihăescu, regia Alexandru Vasilachi

2016Vecina binevoitoare – ”Casa Mare” de I. Druță, regia Alexandru Cozub

2015Domnișoara Laura Bergen – ”Peppi Ciorap-Lung” de A. Lindgren, regia Petru Hadârcă

2013 – Fata mijlocie – “Harap Alb” de I. Creangă, regia Vitalie Drucec

2011 – Prietena – “Dragonul” de Evgheni Şvarţ, regia Vadim Prodan

2010 – Efimia – “Pomul vieţii”de D. Matcovschi, regia Alexandru Cozub

2009Safta – “Take, Ianke şi Cadâr” de V. I. Popa, regia Vitalie Rusu

2008Alice – “Povestea unei nebunii obişnuite” de P. Zelenka, regia Alexandru Cozub

2008Figurație – ”Suflete moarte” de N.V. Gogol, regia Ion Sapdaru

2007Secretara – “Ultima oră” de M. Sebastian, regia Alexandru Cozub

2006 – Marchiza Matilde – “Henric al IV-lea” de L. Pirandello, regia Andreea Battistini

2005Maria – “Oltea” de A. Strâmbeanu, regia Titus Jucov

2004Figurație – “Pasărea albastră” de M. Maeterlinck, regia Valeriu Andriuță

2004Dna Năsturaș – “La Grandiflora” de G. Mihaescu, regia Alexandru Vasilachi

2002Valeria – ”Tata” de D. Matcovschi, regia Victor Ciutac

2001Maria – ”Prăpăstiile orașului” de Matei Millo, regia Mihai Lungeanu

2000Curtezană – ”Un lucru caraghios s-a întâmplat în drum spre forul roman” de N. Shevelove, regia Anatol

2000Cobra – ”Mowgli” de R. Kipling, regia Mihai Fusu

1998Figurație – “Radu Ştefan Întâiul şi Ultimul” de A. Busuioc, regia Ilie Todorov

1998Figurație –  “AFEB” de B. Nuşici, regia Veniamin Apostol

1996Lise Paquette – “Cumetrele” de M. Tremblay, regia Petre Bokor

1995Voichița – „Io, Ştefan Voevod” de A.Gondiu, regia Veniamin Apostol

1995 – Figurație –  „Ana Karenina” de L.Tolstoi, regia Alexandru Vasilache

1995Mură – „Floarea Dorinţelor” de G.Radary, regia Boris Focşa

1994 – Rebecca – “Un veac de singurătate” de G. G. Marques, regia Alexandru Vasilachi

1993Figurație – “Destinul” de D. Matcovschi, regia Veniamin Apostol

1992Margo – „Mătușa de la Bumbăta”/regie Mihail Bădicheanu

1992 – Mama – “Tangoul” de S. Mrozek

1992Găina – ”Punguța cu doi bani” de Ion Creangă

1992 – Eleonora – “Casa Mare” de I. Druţă, regia Nicoleta Toia

Roluri în alte teatre:

Fifi – ”Cenușăreasa”, regia B. Focșa, Teatrul Republican Luceafărul

Bomboneasa – ”Babaica Superstar”, regia B. Focșa, Teatrul Republican Luceafărul

Desire – ”Surâsul unei nopți de vară” de I. Bergman, Teatrul Republican Luceafărul

Mi tsu – ”Omul cel bun din Siciuan” de B. Brecht, Teatrul Republican Luceafărul

Roluri în teatru TV:

Natașa – ”Azilul de noapte” de Gorkii, regia V. Țapeș

Alte activități:

Profesor de arta vorbirii scenice