“Nu înceta niciodată să zâmbeşti, nici chiar atunci când eşti trist, pentru că nu se ştie cine se poate îndrăgosti de zâmbetul tău.”

José García Márquez

Repertoriul Curent

Dina Cocea

Artistă a Poporului

....

Absolventă a Conservatorului ”Muzicescu”, Specialitatea Actor teatru și Film, clasa profesorului Valeriu Cupcea.

Din 1963 este angajată în trupa Teatrului Național ”Mihai Eminescu”

Deține titlul onorific de Artist al Poporului

Roluri în TNME:

2020 – Adel – ”Joisărbătoare” de Katalin Thuroczy, regia Slava Sambriș

2018 – Bătrâna – ”Balamucul vesel”de D. Burke, regia Petru Hadârcă

2015 – Freken Rosenblum – ”Peppi Ciorap Lung” de A. Lindgren, regia Petru Hadârcă

2013 – Aurica – „Nunta de Aur” de Vladimir Beșleagă, regia Emil Gaju

2010 – Nătăluța  – „Pomul Vieții” de Dumitru Matcovschi, regia Alexandru Cozub

2011 – Gloria – „Acrițele” de Joseph Maria i Jornet, regia Vitalie Drucec

2008 – Maria – „Cui i-e frică de Virginia Woolf?” de Edward Albee, regia Alexandru Cozub

2005 – Oltea – „Oltea” de Andrei Srâmbeanu, regia Titus Jucov

2004 – Mama – „Unchiul Vanea” de A.P. Cehov, regia Mihai Fusu

1999 – Elis – „AFEB” de Br. Nusici, regia Veniamin Apostol

1999 – Alisa – „Capcana” de Iablonscaia, regia Anatol Durbală

1996 – Domnişoara S – „Cumetrele” de M.Tremblay, regia Petre Bokor

1989 – Elen – „Gustul mierii”de Delani, regia Andrei Băleanu

1988 – Madam Perneli – „Tartuffe” de  Moliere, Ilie Todorov
1987 – Veta – „O noapte furtunoasă” de Caragiale, regia Andrei Băleanu
1987 – Florinscaia – „Maimuţa de pluş” de Iablonscaia, Ilie Todorov
1986 – Carmina – „Despot Vodă”  de Alecsandri, Andrei Băleanu

1985 – Adela – „Casa Bernardei Alba” de G.Lorca, regia Silviu Fusu
1985 – Mama – „Buzduganul fermecat” de Deleanu, Veaceslav Madan

1984 – Vera – „Oştenii” de Dudarev, regia Veniamin Apostol
1983 – Hanuma – „Hanuma” de Ţigarelli, regia Valeriu Cupcea
1983 – Elena Leontieva – „Abecedarul” de  D.Matcovschi, regia Veniamin Apostol

1982 – Beatrice – „Mult zgomot pentru nimic” de Shakespeare, regia R. Kaplanean

1981 – Janina – „O întâmplare cu haz” de C. Goldoni, regia Vitalie Rusu
1980 – Efimia – „Pomul vieţii” Matcovschii, regia Veniamin Apostol
1979 – Eleonora – „Tata” de D.Matcovschi, Veniamni Apostol
1979 – Janna D”Arc -„Ciocârlia”- de J.Anui, regia Andrei Băleanu

1978 – Bice – „Om şi gentilom” de E. de Filippo, regia Andrei Băleanu

1977 – Nastea – „Azilul de noapte” de M.Gorkii, regia Andrei Băleanu

1976 – Rosita – „Un interviu la Buenos-Aires” de Borovic, regia Veniamin Apostol
1976 – Ţago – „Cât o fi să mai trăim” de O.Iosiliani, regia Veniamin Apostol
1975 – Aliona – „Cerbii albaştri” de A.Colomieţ, regia Andrei Băleanu
1975 – Beatrice – „Slugă la doi stăpîni” de Goldoni, regia Veniamin Apostol
1975 – Smaranda – „Dragostea nu-i sfetnic rău” de A.Marinat, regia Valeriu Cupcea
1974 – Luluţa – „Două fete şi-o neneacă” de V. Alecsandri, Valeriu Cupcea
1974 – Donna Ana – „Micile tragedii”  de Puşkin (Pașii comandorului)
1974 – Panova – „Liubovi Iarovaia” de Treniov, regia Andrei Băleanu

1974 – Peppi – „Peppi Cioraplung” de A.Lindgren, regia Stihii
1973 – Paulina – „Păsările tinereţii noastre” de I. Druţă, regia Valeriu Cupcea

1973 – Vera – „Mai i-a o tabletă” de Macaionoc, regia Veniamin Apostol
1972 – Agripina – „Soacra cu trei nurori”  de Vasilescu, regia Valeriu Cupcea
1972 – Rena – „Dincolo de uşa verde”de  Ibraghimbecov, regia Veniamin Apostol
1972 – Liza – „Toate trei anotimpuri” de A.Busuioc, regia Veniamin Apostol

1971 – Zubarjat – „În noaptea eclipsei de lună” de M.Caim, regia A. Golovin
1971 – Trubacieva – „Un medic ciudat” de A.Safronov, regia Andrei Băleanu

1971 – Julieta – „Romeo şi Julieta” de Shakespeare, regia Andrei Băleanu

1970 – Liuba, Varea – „Doctorul Ustimenco” de Gherman, regia Valeriu Cupcea

1970 – Maria Balagueva – „Fiţi fericiţi, oameni!” de Mamlin, regia N. Zadoronnâi

1969 – Inga – „Noaptea privighetorilor” de V.Ejov, regia V. Apostol

1969 – Lora – „Intre două focuri” de  N.Dragova, regia D. Cernavschii

1968 – Sanda – „Unde eşti campanela” de A. Marinat, regia Valeriu Cupcea

1968 – Agripina – „Simfonia a noua” de Prinţev, regia A. Băleanu

1967 – Iulia – „Ovidiu” de V. Alecsandri

1966 – Uliana – „O logodnă la Goncearovca” de Osnovianenco, regia T. Gruzin

1966 – Mărg – „Cinci mii bani gheaţă” de M.Badiehenu, regia T. Gruzin

1965 – Nina – „Mascarada” de M Lermontov, regia Valeriu Cupcea

1964 – Sanda – „Romanţa” de  G Dumitriu, regia Valeriu Cupcea
1964 – Lusi – „Opera de trei parale” de B. Breht, regia Alexidze
1964 – Tonea – „In numele revoluţiei” de  M. Şatrov, regia V. Cupcea
1964 – Mari „Tina” de  A. Kiţberg, regia Stihi
1963 – Tamara / Lilia– „Două vieţi şi a treia” de  F. Vidraşcu, regia Valeriu Cupcea
1963 – Cati – „Şveic” de B.Breht, regia Valeriu Cupcea
Lusinda – „Doctor fară voie” Molier, regia Andrei Băleanu
1963 – Caterina – „Faraonii” de Colomieţ, regia Valeriu Cupcea