Actor / Regizor

Maestru în Artă

Vitalie Drucec

Repertoriul curent

Maestru în artă, regizor, actor

Născut în 1971 la Sângerei, Moldova

Absolvent al şcolii superioare de Artă Teatrală "Boris Şciukin" de la Moscova (Rusia)( 1989 - 1993)

1993 - prezent - actor, regizor la Teatrul "Eugene Ionesco" Chişinău, Moldova

2010 – prezent – actor, regizot la Teatrul National „Mihai Eminescu” Chisinau, Moldova
Roluri:
Don Martio - „Cafeneaua" de Carlo Goldoni
Germont - „Şarlatanii" de Eugene Scribe
Valetul - „Intrigă şi iubire" de Friedrich Schiller
Bill Ochi Vânăt - „6 1/2" spectacol de pantomima
Grigore Bârzoi - „Chiriţa în provincie" de Vasile Alecsandri
Alergătorul - „Voci în lumina orbitoare" de Matei Visniec
Gerrz Ryan - „Doi pe un balansoar" de William Gibson
Osric - „Hamlet" de William Shakespeare (la Teatrul „Luceafărul", Chişinău)
Ivan Aleksandrovici Hlestakov - „Regizorul" de Nikolai Gogol
Corul grecesc 1 - „Medee maghiară" de Arpad Goncz
Prezentatorul - „Plasatoarele" de Constantin Cheianu
Francis Flaut, cârpaci de foaie - „Visul unei nopţi de vară" de William Shakespeare
Azazello - „Maestrul şi Margareta" de Mihail Bulgakov (la Teatro di Castaglia, Carrara, Italia)
Stepan Rozanov - „Istoria comunismului povestită pentru bolnavii mintal" de Matei Vişniec
Stanley Gardner, John Smith - „Bigamul" de Roy Cooney
Crăcănel - „D-ale carnavalului" de I.L. Caragiale (la Teatrul „Luceafărul", Chişinău)
Vladimir - „Aşteptîndu-1 pe Godot" de Samuel Beckett
Hamlet - „Hamlet" de William Shakespeare
Apollon Victorovici Murzaveţki - „Lupii şi oile" de A. Ostrovski
Filip I, Regele Spaniei - „Elizabeta I" de P. Foster
Montesque - „Romeo şi Julieta" de William Shakespeare
 
Maiorul - „Familia Tot” de Istwan Orkeny, Teatrul Național „Mihai Eminescu”, Chișinău

Premii şi menţiuni:

Marele premiu la Gala Tânărului Actor 1994, Chişinău
Menţiune pentru rolul lui Grigore Bârzoi („Chiriţa în provincie") la Festivalul de Teatru naţional „Gr. Asachi", Chişinău, 1994
Nominalizare la cel mai bun rol masculin pentru Hlestakov („Regizorul") la Gala premiilor UNITEM, 1997
Nominalizare la cel mai bun rol masculin de planul doi pentru Prezentatorul („Plasatoarele") la Festivalul
Dramaturgiei Naţionale, 1998
Premiul cel mai bun rol masculin de planul doi pentru Francis, Cârpaci de foaie („Visul unei nopţi de vară") la Gala premiilor UNITEM în 1999
Premiul de excelenţă SOROS în 2002
Premiul pentru cel mai bun rol masculin de planul doi pentru Apollon Victorovici Murzaveţki în „Lupii şi oile" de A. Ostrovski la Gala premiilor UNITEM, 2002
Premiul pentru cel mai bun regizor la Gala premiilor UNITEM,  2009
Premiul special al juriului pentru regia spectacolului „Harap Alb" de Ion Creangă la Teatrul Naţional „Mihai Eminescu", Chişinău, Gala premiilor UNITEM, 2010
Participant la numeroase festivaluri şi turnee internaţionale - România, Japonia, Rusia, Italia, Franţa, Ungaria, Marea Britanie, Egipt, Spania, Polonia, Pachistan, Coreea de Sud, Turcia
Montări:
„Ultima noapte la Madrid" - Teatrul „Eugene Ionesco", Chişinău
„Lecţia" de Eugene Ionesco - Teatrul „Eugene Ionesco", Chişinău
„Oameni ai nimănui" de Dumitru Crudu - Teatrul „Eugene Ionesco", Chişinău
„Privighetoarea" de H.C. Andersen - Teatrul „Eugene Ionesco", Chişinău
„Buzduganul fermecat" de Liviu Deleanu - Teatrul dramatic rus „AP. Cehov", Chişinău
„Uşa" de Matei Vişniec - Teatru Naţional „M. Eminescu", Chişinău
„Harap Alb" de Ion Creangă - Teatru Naţional „M. Eminescu", Chişinău
„Arta Comediei" de Eduardo de Filippo - Teatrul „Eugene Ionesco" Chişinău
„Mi-e frică de Marea Neagră" de Irina Nechit
„Storcătorul de fructe” de Ilia Cilaki
„Actrițele” de  Josep Maria Benet i Jornet Teatru Naţional „M. Eminescu", Chişinău

„Actrițele” de  Josep Maria Benet i Jornet Teatru de păpuși „Guliver”, Curgan, Rusia

„Actrița” de Ilya Chlaki, Teatrul de Stat pentru Tineret „S Uliți Roz”, Chișinău

„Un cuplu ciudat” de Neil Simone  Teatrul "Satiricus I. L. Caragiale", Chișinău