Actriță

Artistă Emerită

Lilia Bejan

Născtuă la 23 iulie 1970, Chişinău.
 
Absolventă a Școlii-Studio "V. Nemirovici-Dancenko" pe lânga teatrul "MHAT — A. P. Cehov" din Moscova (1992), specialitatea — Actor teatru și film.
Cursuri de actorie - 1989 Scoala teatrala din Mastriht ,Olanda.
1991 - Scoala teatrala Tisch, New-York, SUA.
1992 - Angajată în trupa de actori a Teatrului Național "M. Eminescu".
1993 - Teatrului Național "Vasile Alecsandri".
2003 - Angajată în trupa de actori a Teatrului Naţional "M. Eminescu".
 
Premii:
1991 - Premiul Festivalului International al şcolilor teatrale de la Praga "Cel mai bun rol feminin" (plan 1) pentru rolul "Marfa" spectacolul "Vioara lui Rotlschild" de A. P. Cehov spectacol de diplomă în regia lui V. N. Bogomolov (Rusia)
1992 - Laureat al Festivalului Tinerelor Talente, Chişinău
1999 - Cel mai bun rol feminin plan I nominalizare "Premiul Unitem"
2004 - Premiul 2 "Cel mai bun rol feminin plan 2," pentru rolul "Ciufulesei" din
spectacolul "Rugaciunea de seară"
2008 - "Diploma de merit" Festivalul "Un trandafir, o lumânare pentru Ştefan cel Mare", secvenţa din piesa "Oltea" de M. Strâmbeanu
 
Roluri:
Marfa – "Vioara lui Roltschild" /A. P. Cehov/
Cuetezanca – "Un lucru caraghios..." /B. Chevelove/
Brandohlinstova - "Moartea lui Tarelkin" /Suhovo-Kobilin/
Arabela – "Cain şi Abel" /Suto Andras/
Sotia – "Ţin minte că va ninge şi v-om fi fericiti" /Val Butnaru/
Lampita – "Lizistrata" /Aristofan/
Mirina - "Lizistrata" /Aristofan/
Ea – "Delir în doi, în trei..., în câţi vrei..." /Eugen Ionesco/
Iola – "Ţara lui Gufi" /Matei Vişniec/
Coca – "Desfacerea gunoaielor" /Marin Sorescu/
Marta – "Neânţelegerea" /Albert Camus/
Bocitoare – "Căderea Troii" /Walter Jens/
Prizoniera – "Cîderea Troii" /Walter Jens/
Eneia – "Porunca a 7-ea" /Dario Fo/
Fliponte – "Generalii în fuste" /Jean Anouih/
Mama – "Staţia Terminus" /Mircea Ciobanu/
Sudista – "Staţia Terminus" /Mircea Ciobanu/
Nana – "Pensiunea Doamnei Olimpia" /Ion D. Serban/
Saga – "Ovidiu" /Vasile Alecsandri/
Vecina oarba - "Domnisoara Anastasia" /George Zamfirescu/
Bunica – "Casa Bernardei Alba" /Federico Garsia Lorca/
Sotia milionarului – "Milionarul sarac" /Tudor Popescu/
Primarul - "Un clopot pentru Molda" /Ion Puiu/
Ciufuleasa – "Rugăciunea de seară" /I. Druţă/
Cârnătăreasa – "La Grandiflora" /G. Mihaiescu/
Piinea – "Pasărea albastră" /M. Maeterlinck/
Iepurele - "Pasărea albastră" /M. Maeterlinck/
Calugăriţa – "Oltea" /A. Strâmbeanu/
Caius – "Lupoaicele" /V. Valgard/
Suflet - "Suflete moarte" /N. V. Gogol/
Imparateasa Ecaterina Alexeevna – "Maria Cantemir, ultima dragoste a lui Petru I" /I. Druţă/
Oana – "Amorul dănţuie şi feste joacă" /W. Shakespeare/
Griţaţuieva - "12 Scaune" / scris de Ilf si Petrov/regia Petru Hadârcă
Pamela Kronky - ”My darling missis Kronky”/ de John Patrick/ regia Mihai Țărnă/
 
Roluri film:
1992 - "Ceaika" (Rusia)
2005 - "Rabda inima si taci" ( Moldova )
"Unde dai si unde crapa" ( Moldova )
"Gripa la pasari" ( Moldova )
2010 – "Se cauta o mama" (Moldova – Romania)
 
Asistent de regie:
2005 -2008