Actor

Maestru în Artă

Anatol Durbală

 Născut la 24 mai în 1970.

Roluri la TNME
2018
    
            Nae Girimea în „Carnavalul” după I.L.Caragiale, regia V. Alexa
            Nicolaus în „Balamucul vesel” de S.T.Burke, regia P.Hadârcă
2017    Ignătescu în „În ochii tăi fermecători” de Gib Mihăescu, regia A.Vasilache
2016    Histangua în „Aveţi ceva de declarat?” de Georges Feydeau, regia P.Hadârcă  
2014    Slabul în „În largul mării” de Slawomir Mrozek, regia P.Hadârcă
            Cronicarul Ironic şi Pătru Avodanov în „Hronicul Găinarilor” de Aureliu Busuioc, regia Petru Hadârcă
2013    Alen Wordhington în „Panică la Geand Hotell” după piesa „Out of order” de Ray Cooney, regia A.Vasilachi
            Loyd în „Zgomote din culise” de M.Frayn, regia A.Cozub 
2012    Părintele Fiodor în „12 scaune” de Ilf şi Petrov, regia P.Hadârcă
2010    Mefodie în „Amorul dănţuie şi feste joacă” după W.Shakespeare, regia Alexandru Vasilache
2016    Histangua în „Aveţi ceva de declarat?” de Georges Feydeau, regia P.Hadârcă
2014    Slabul în „În largul mării” de Slawomir Mrozek, regia P.Hadârcă
            Cronicarul Ironic şi Pătru Avodanov în „Hronicul Găinarilor” de Aureliu Busuioc, regia Petru Hadârcă
2013    Alen Wordhington în „Panică la Geand Hotell” după piesa „Out of order” de Ray Cooney, regia A.Vasilache
            Loyd în „Zgomote din culise” de M.Frayn, regia A.Cozub
2012    Părintele Fiodor în „12 scaune” de Ilf şi Petrov, regia P.Hadârcă
2010    Mefodie în „Amorul dănţuie şi feste joacă” după W.Shakespeare, regia Alexandru Vasilache
2008    Procurorul în „Suflete moarte” de N.V.Gogol, regia Ion Sapdaru
2004:  Ignătescu în „La Grandiflora” de G.Mihăescu, regia AlexandruVasilache
2003:  Gutuie şi Egeu în „Visul unei nopţi de vară” de W.Shakespeare, regia A.Vasilache
           Kitel în „Gheto” de J.Sobol, regia Ilia Şaţ
2002   Marian Berdaga în „Consumatorul de onoruri” de A.Strîmbeanu, regia Ilie Todorov
2001   Satan în „Prăpăstiile oraşului” de M.Millo, regia Mihai Lungeanu
           Zamuhrâşkin în „Jucătorii” de N.V.Gogol, regia Ilie Todorov
1998   Senex în „Un lucru caraghios s-a întîmplat în drum spre Forul Roman” de S.Sondheim
           Vulpe în „Radu Ştefan – Întîiul şi Ultimul” de A.Busuioc, regia Ilie Todorov
1997   Robert Sideway în „Cine are nevoie de teatru?” de T.Wertenbaker, regia Petre Bokor
1996   Doctorul Şmil în „Apus de soare” de B.Delavrancea, regia Nicoleta Toia
           Yorick în „Hamlet” de W.Shakespeare, regia Alexandru Vasilache
1995   Motanul Încălţat în „Floarea Dorinţelor” de G.Radary, regia Boris Focşa
           Figuraţie în „Ana Karenina” de L.Tolstoi, regia Alexandru Vasilache
           Udrea în „Steaua fără nume” de M.Sebastian, sp.muzical, regia Alexandru Vasilache
           Eminec Sidi Mamac în „Io, Ştefan Voevod” de A.Gondiu, regia Veniamin Apostol
1994   Melchiade în „Un veac de singurătate” de G.G.Marquez, regia Alexandru Vasilache
1993   Mefistofele în „Amadeus” de P.Shaffer, regia Alexandru Vasilache
           Al Şaselea Meşter în „Meşterul Manole” de L.Blaga, regia Ioan Cibotaru
           Loran în „Tartuffe” de J.B.Moliere, regia Ilie Todorov

Activități în afara TNME